WAKACYJNA PÓŁKOLONIA TEATRALNA
Zapraszamy do udziału w dwutygodniowej półkolonii teatralnej pn. “Miriady osobliwości” organizowanej przez MGOKSiR w ramach Programu Lato w teatrze dla dzieci i młodzieży w wieku 11-15 lat w terminie 3 – 16 lipca 2023 r. Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
# | Tytuł | Wersja | Opis | Rozmiar | Odsłon | Pobierz |
---|---|---|---|---|---|---|
Regulamin, karta zgłoszenia | 629.71 kb | 72 |
Pobierz
Otwórz |
Zaplanowane w ramach półkolonii zajęcia i warsztaty teatralno-artystyczne mają na celu umożliwienie uczestnikom artystycznej wypowiedzi, wspieranie kompetencji teatralnych
i społecznych, zbudowanie pozytywnej relacji z samymi sobą i otoczeniem, przez otworzenie się na własne emocje, zwiększenie świadomości własnego ciała i gotowości do wyrażania własnych opinii i poglądów. Efektem dwutygodniowej pracy będzie finałowe widowisko stanowiące wyraz ich spojrzenia na świat w kwestiach podejmowanych w czasie półkolonii. A w tym roku zastanowimy się nad prawdziwą naturą człowieka – dobrem i złem, które ściera się w każdym z nas. Weźmiemy na warsztat bohaterów dzieł literackich i filmowych, którzy stanowią swoiste archetypy odczytywane jako dobre lub złe. Uczestnicy wcielą się w wybrane przez siebie postaci dostając szansę na kierowanie ich losami, tak by napisać ich historie na nowo. Zadecydują przy tym czy złoczyńcy odkryją w sobie dobro i dostaną szansę na rozgrzeszenie. A może ci dobrzy przejdą na stronę zła? Co zwycięży? Czy dobro czy zło? Może okaże się, że nic nie jest takim, jakie się wydaje z wierzchu, że nie da się być jednoznacznie dobrym lub złym… Przez wejście w fikcyjny świat postaci otwiera się przed dzieckiem możliwość zrozumienia motywów jej działania i sposobów myślenia, a to przekłada się na kształtowanie umiejętności autorefleksji. Przekazując dzieciom wpływ na kierowanie losami wyimaginowanych postaci chcielibyśmy, aby zrozumiały, że mogą mieć wpływ również na swoje własne historie, przez to jakie wybory podejmą i jakimi wartościami będą kierować się w życiu.
Półkolonia prowadzona będzie metodą warsztatową pod okiem profesjonalnych twórców teatralnych: aktorki, reżyserki, edukatorki teatralnej w zakresie pracy
z tekstem, ruchu scenicznego, pantomimy i ćwiczeń gry aktorskiej oraz scenarzystki, kostiumografki i wizażystek zajmujących się artystyczną charakteryzacją. Półkolonię zakończy publiczny pokaz teatralny przygotowany przez uczestników pod okiem profesjonalnego twórcy teatralnego. Zajęcia będą odbywać się w budynkach MGOKSiR przy ul. Lubelskiej 5 oraz Rzeszowskiej 29A (“stara szkoła”) od poniedziałku do niedzieli, z wyłączeniem 9.07, wg harmonogramu podanego w Regulaminie.
WAŻNE:
Udział w półkolonii jest bezpłatny. Organizator zapewnia uczestnikom butelkowaną wodę oraz drugie śniadanie.
Warunkiem uczestnictwa jest podpisanie przez rodzica lub opiekuna prawnego oświadczeń i zgód stanowiących Załącznik nr 1 do Regulaminu. Zgłoszenie jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Ilość miejsc jest ograniczona - w sytuacji dużej liczby chętnych wybierzemy te osoby, które najbardziej przekonująco umotywowały chęć uczestnictwa w półkolonii (Załącznik nr 2)
Termin zgłoszeń upływa 9 czerwca 2023 r. drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Regulamin, karta zgłoszenia, oświadczenia oraz karta z zadaniem rekrutacyjnym dla dziecka dostępna jest na stronie www.mgoksir-sokolow.pl . Koordynatorką projektu jest instruktorka MGOKSiR Adrianna Szot-Warzocha.
Lato w teatrze to ogólnopolski program wspierający samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe w tworzeniu młodym ludziom okazji do doświadczania teatru w miejscu, w którym żyją. Lato w teatrze bazuje na idei teatru jako formy spotkania. Program działa na rzecz rozwoju środowiska osób zajmujących się edukacją teatralną oraz animacją kulturalną i społeczną. Organizatorem programu jest Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, warsztatów i spotkań związanych z pedagogiką teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
Konkurs grantowy pozwala wyłonić najciekawsze projekty dwutygodniowych wakacyjnych warsztatów o charakterze teatralnym dla dzieci i młodzieży. Realizowane projekty mają pokazać młodym ludziom, że teatr jest miejscem dla każdego – można w nim tworzyć, poznawać innych ludzi i odkrywać różnorodność otaczającego świata. Spośród zgłoszeń, wybrane zostają te, które wykorzystują metody twórcze do rozwijania kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, pozwalają im odkrywać i wykorzystywać swój potencjał i dzielić się z publicznością własnym przekazem. Projekty realizują zespoły, które dbają o podmiotowe traktowanie młodych ludzi oraz czuwają nad przebiegiem procesu grupowego – i nie zapominają, że przy tym wszystkim, można się dobrze bawić!
W aktualnej 16. edycji programu dofinansowanie otrzymało 36 ośrodków z całej Polski – 20 organizacji pozarządowych i 16 samorządowych instytucji kultury. Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie w ramach niego w 2023 roku przyznano 6 ośrodkom.
Więcej informacji na temat programu na:
www.latowteatrze.pl, www.facebook.com/programLatowteatrze
www.instytut-teatralny.pl, www.facebook.com/instytutteatralny